O programu

Jak program funguje?

Principem programu je informování zákazníků o tom, kteří návrháři, výrobci či prodejci se rozhodli svou činností nepodporovat obchod s pravými kožešinami. Všichni, kdo projeví zájem se připojit, se v rámci programu zavazují, že nebudou navrhovat, vyrábět či prodávat oděvy, obuv či módní doplňky obsahující pravé kožešiny. To se týká i malých kožešinových lemů a podobných malých částí (nepříliš známým faktem je, že v současné době je většina kožešin využita právě pro tento účel – např. více jak 90% všech lišek zemře jen pro tyto malé lemy).
Na základě podpisu prohlášení s partnerskou organizací Aliance za módu bez kožešin je jméno obchodníka zařazeno do pravidelně aktualizovaného seznamu, který je zveřejňován ve všech partnerských zemích, jimiž jsou v současné době mimo ČR i USA, Velká Británie, Kanada, Švédsko, Itálie, Holandsko, Norsko a Finsko. Všechny zúčastněné země přijaly společná opatření, která garantují spolehlivost a výměnu informací týkajících se firem, které se k programu připojí.

Jak se zapojit?

Pokud se i Vy chcete připojit k ochraně tzv. kožešinových zvířat, můžete tak učinit několika způsoby:

  • Jako zákazník můžete být prostřednictvím tohoto programu přesně informován o tom, který návrhář, výrobce či prodejce nepodporuje prodej kožešinových výrobků. Tím, že na základě těchto informací máte možnost preferovat jednu obchodní společnost oproti jiné, máte možnost ovlivnit další nabídku obchodníků a dosáhnout tak změn v nabídce na trhu a následně i ve snížení počtů zabíjených zvířat. K tomu stačí sledovat sekci Seznam, kde naleznete průběžně aktualizované soupisy všech subjektů i společností připojených k programu. To, zda se váš oblíbený obchod k programu Obchod bez kožešin připojil a vyjádřil tím jasné stanovisko k pravým kožešinám, zjistíte také podle loga s liškou, které zúčastněné společnosti vystaví ve svých prodejnách.
  • Jako obchodník můžete podepsat prohlášení, v němž se zavazujete, že nebudete prodávat žádné výrobky obsahující pravé kožešiny. Více se dozvíte v sekci Pro obchodníky.
  • Pro magazíny, časopisy a další instituce nabízíme také možnost partnerství Obchodu bez kožešin.